Inkontinence, což je nekontrolovaný únik moči, není problémem pouze u starších lidí, a určitě není omezena pouze na ženy. Může postihnout i mladé a zdravé ženy a muže. Jaké jsou příčiny této potíže?
Nech toho, nebo se počůrám smíchy
Začněme s možnou příčinou inkontinence u mladých lidí, která obvykle není tak závažná. U všech zdravých dětí a teenagerů může dojít k situaci, kdy se během silného smíchu přestanou kontrolovat a „prokápnou“ smíchy do kalhot. U některých lidí se to může stát pouze výjimečně, zatímco u jiných se to může dít častěji. Většinou není třeba z této situace dělat velký problém, zejména pokud se stane jen občas.
Těhotenství a porod
Jednou z běžných příčin inkontinence u mladých žen je těhotenství. Během pokročilého těhotenství může plod tlačit na močový měchýř, což zvyšuje tlak a může způsobit únik moči. Navíc může stát, že dítě kopne do močového měchýře, což může způsobit, že matka nedokáže moč zadržet.
Toto je relativně běžný jev spojený s těhotenstvím, a neměla by se z toho nastávající maminka příliš stresovat. Řešením může být pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Pokud jsou problémy vážnější, mohou pomoci speciální inkontinenční pomůcky, Kegelovy cviky a další techniky, které zlepšují funkci pánevního dna. Po porodu může inkontinence nastat kvůli obecnému uvolnění intimní oblasti. Potrvá nějakou dobu, než se vše vrátí do normálu, a je třeba udělat pravidelné cviky pro posílení pánevního dna. V případě závažnějších potíží byste měli konzultovat situaci s lékařem.
Mladých můžů nevyjímaje
Muži mohou také trpět inkontinencí, a to kvůli potížím s prostatou. Toto neplatí pouze pro starší muže, zvětšená prostata může způsobit problémy i mladším jedincům. Prevencí mohou být speciální cviky nebo masáže prostaty. V případě závažnějších problémů lze uchýlit k lékům nebo chirurgickému zákroku. I muži mohou využívat speciální vložky nebo pleny, pokud mají s nepříjemným únikem moči potíže.
Další situací, kdy může docházet k úniku moči, je sport nebo náročná fyzická aktivita. V takových chvílích může zvýšený tlak na močový měchýř způsobit únik moči. Pokud si všimnete, že některé aktivity jsou pro vás rizikové, a nemůžete je nebo nechcete omezit, můžete provést opatření ke snížení rizika úniku moči během těchto aktivit.
Co s tím?
Obecně můžete pomoci omezením příjmu tekutin v situacích, kdy hrozí riziko úniku moči. Doporučuje se tedy omezit pití před spaním nebo před sportovní aktivitou. Také omezení kávy a jiných nápojů a potravin s močopudným účinkem, stejně jako alkoholu, může pomoci. Pravidelné vyprazdňování močového měchýře před a během rizikových aktivit také přispívá ke snížení rizika úniku moči.